WordPress 24 Full-Service Digital Marketing Group
فناوری

همه مشاغل با هوش مصنوعی از بین می رند، گفتگو با ایلان ماسک

 WordPress 24 Full-Service Digital Marketing Group

همه مشاغل با هوش مصنوعی از بین می رند، گفتگو با ایلان ماسک

ایلان ماسک در دیدار اخیر خود با نخست وزیر بریتانیا، ریشی سوناک گفت: در آینده همه مشاغل از بین خواهند رفت. با اینکه ایلان ماسک، سرمایه دار و میلیاردر فناوری، ادعا می کند که در آینده به دلیل هوش مصنوعی «به هیچ شغلی نیاز نیست» و اینکه شما می توانید شغلی برای «رضایت شخصی» داشته باشید و آن را انجام دهید، اما هوش مصنوعی قادر به انجام همه چیز است، آیا این واقعاً نشان دهنده آینده بیکاری است؟ گفتگو با ایلان ماسک : آیا همه مشاغل با هوش مصنوعی از بین می رند؟

ماسک در طی یک گفتگوی 50 دقیقه ای با نخست وزیر ریشی سوناک در پایان اجلاس سران هوش مصنوعی در هفته گذشته پنجشنبه 2 نوامبر 2023 (11 آبان 1402)، گفت: “من فکر می کنم ما در اینجا شاهد مخرب ترین نیروی تاریخ هستیم. ما برای اولین بار چیزی هوشمندتر از باهوش ترین انسان خواهیم داشت. به سختی می توان گفت دقیقاً آن لحظه چیست، اما زمانی فرا می رسد که نیازی به کار نیست. یکی از چالش‌های آینده این است که چگونه در زندگی معنا پیدا کنیم. بنابراین من نمی دانم که آیا این باعث می شود مردم راحت باشند یا ناراحت.

 

WordPress 24 Full-Service Digital Marketing Group

آپلود عکسهمه مشاغل با هوش مصنوعی از بین می رند، گفتگو با ایلان ماسک

چه مشاغلی با هوش مصنوعی از بین می روند یا کمرنگ می شوند؟

 

اگر در مورد از بین رفتن مشاغل می کنیم، منظور افرادی با دانش اولیه ابتدایی در مورد آن مشاغل است. هوش مصنوعی به هیچ عنوان نمی تواند تهدید شغلی و یا جایگزین افراد نخبه و نمونه که بسیار به کار خود تسلط دارند باشد در واقع هوش مصنوعی فقط به آنها کمک می کند و این افراد هستند که از هوش مصنوعی استفاده می کنند تا به هدف خود در حوزه تخصصی خود برسند.

 

1-رانندگی و حمل و نقل: در حال حاضر ما تاکسی ها و خودرو های بدون راننده را می بینیم که در حال حاضر نواقصی دارند ولیکن در آینده شاید تکامل کامل یافته و به طور کل شغل رانندگی از بین برود.

2-خلبانی : در حال حاضر هواپیما های بدون خلبان را می بینیم البته با محدودیت و نواقص حال حاضر

WordPress 24 Full-Service Digital Marketing Group

3-حسابداری و مالی : نرم افزار های مالی و حسابداری اخیرا به هوش مصنوعی مجهز شده اند و قادر به انجام بسیاری از امور هستند. کافی است نرم افزاری کلیه دیتا ها و قوانین مالی و مالیاتی یک کشور و قوانین جهانی را داشته باشد تا با استفاده از همان قوانین بسیاری از امور را مطابق قوانین حاکمه و برنامه داده شده به آن انجام دهد.

4- وکالت و حقوق : در خبر ها خوانده ایم که با دادن اطلاعات کامل و قوانین یک کشور هوش مصنوعی می تواند با استناد به قوانین لایحه بنویسد و یا مردم، مشاوره حقوقی از طریق ربات های چت هوش مصنوعی درافت کنند.

5- پزشکی : در بسیاری از امور در تشخیص بیماری ها روحی و جسمی، هوش مصنوعی ، فناوری و تکنولوژی به کمک پزشکان آمده و ممکن است در آینده ای نزدیک ربات ها و هوش مصنوعی بسیاری از وظایف را به عهده بگیرند. هوش مصنوعی می تواند کلیه اطلاعات که در کلیه کتاب های خوانده شده توسط یک پزشک و متخصص را در خود نگهداری نماید و با داده های بیشتر ماننند انتقال دانش بصورت دیتا در مورد ها و یا کیس های پزشکی مختلف بتواند تصمسم گیری های بسیار خوبی نماید و به پزشکان در تشخیص کمک نمایند.

6- تولید محتوا، نگارش و ویراستاری : در حال حاضر در حد بسیار مطلوبی نسبت به سایر حوزه ها ربات های هوش مصنوعی، چت جی پی تی ChatGPT و گوگل بارد Goolge bard و چت بات گروک Grok که توسط شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک اخیرا معرفی شده است.

7- برنامه نویسی، کد نویسی و طراحی وبسایت و اپلیکیشن : در حال حاضر چت بات ها بسیاری از کارهای برنامه نویسی را انجام می دهند و در صورت داشتن دانش اولیه می توانید از آنها برای تولید کد ها و برنامه نویسی استفاده نمایید و این تکنولوژی با سرعت بسیار بالایی به سمت تکامل می رود تا جایی که ممکن است جای این مشاغل را بگیرد.

8- معلمی ، تدریس و آموزش : حدود دو دهه از استفاده اینترنت و ربات ها برای آموزش می گذرد. در این حوزه بسیاری از امور در حال حاضر توسط هوش مصنوعی انجام میشود. ولیکن نواقصی دارد که باز امکان تکامل هر چه بیشتر آن وجود دارد.

9- علوم مهندسی : بسیاری از کتب خوانده توسط مهندسین می تواند در دیتا بیس هوش مصنوعی طراحی شده برای یک رشته مهندسی خاص نگهداری و استفاده شود.

10- نقاشی، خطاطی، کارهای گرافیکی: امروزه نرم افزار های هوش مصنوعی تعاملی بسیاری توسعه یافته اند که با توجه به دستور های داده شده کاربر و درخواست ایشان نقاشی و خطاطی کرده و اقدام به تولید محتوای گرافیکی می نماید.

11- تبلیغات و رسانه و روابط عمومی و ارتباط با مشتری : در این حوزه نیز هوش مصنوعی در حال حاضر ورود کرده و توسعه دهندگان هوش مصنوعی به دنبال اختصاصی کردن نرم افزار هایی با این موضوعات هستند.

12- معاملاگری تجاری بورس و رمز ارز و غیره: مسلما معاملات تجاری اینگونه نیاز به دانش و علم داده ها و بررسی های فراوانی دارد و اکنون با کمک هوش مصنوعی نرم افزار هایی وجود دارد که این کار را برای شما انجام می دهند ولیکن این نرم افزار ها به هیچ عنوان توسعه یافته نیستند و به آنها اعتماد نکنید چون جایی که رقابت است و همه از همین ربات ها استفاده می کنند مسلم است که کار شما با ریسک بسیار بالاتری انجام میشود و امکان کلاهبرداری و سایر مشکلات نیز وجود دارد.

 

چه شغل هایی با هوش مصنوعی از بین نمی روند؟

 

انسان خالق هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی نمی تواند از انسان جلوتر باشد بنابراین هوش مصنوعی بر اساس داده ها و اطلاعاتی کار می کند که افراد متخصص به آن می دهند. خلاقیت و تولید دانش توسط انسان به هیچ عنوان نمی تواند با هوش مصنوعی جایگزین شود. هوش مصنوعی داخل یک محدوده فکر و تصمیم گیری می نماید ولیکن انسان محدودیتی برای تفکر ندارد و می تواند همیشه از قوانین نا نوشته و ناشناخته و خلاقیت خود استفاده نماید.

 

1- مشاغل مدیریتی و مدیریت پروژه

2- مشاغلی با خلاقیت فراوان و پیشرو

3- مشاغل مربوط به مدیریت و بکارگیری و توسعه دهنده هوش مصنوعی

4-مدد کاری اجتماعی شامل کمک به افراد سالخورده و کودکان و …

5-مشاغلی مانند فروش و بازاریابی مستقیم، مذاکرات تجاری پیشرفته، و روانشناسی تا جایی که عاطفه و روح و محبت نیاز است و هوش مصنوعی کمترین تاثیر را دارد.

 

راه حل حفظ شغل و حتی ارتقای شغل شما با وجود هوش مصنوعی چیست؟ یادگیری مادام العمر و بروز بودن اگر از یادگیری دست کشیده اید. شما بازنشست شده اید و خودتان نمی دانید.

 

اهمیت یادگیری مادام العمر برای داشتن شغل

آن بایکس (Annee Bayeux ) استراتژیست ارشد یادگیری در شرکت Degreed (یک شرکت مطرح فناوری آموزشی در سانفرانسیسکو، کالیفرنیااست) گفت: «ما در زمان بی‌سابقه‌ای هستیم که چیزی بسیار هوشمندتر از انسانیت است. او گفت: “این به چه معناست برای آینده شغلی ما هنوز مشخص نشده است.”، او افزود که برای ادامه دادن، باید به یادگیرندگان مادام العمر تبدیل شویم که دائماً مهارت های خود را تجدید کرده و حرفه خود را دوباره ابداع کنیم. بایکس افزود: “من انتظار دارم که همه همچنان بخواهند در برخی از ظرفیت ها کار کنند. «البته، امور مالی و استانداردهای زندگی نیز باید در نظر گرفته شود. اگر هوش مصنوعی اکثر مشاغل را بپذیرد، مردم چگونه امرار معاش می کنند؟ همزمان، ما برخی از سازمان‌ها مانند IBM، Unilever و Ericsson را داریم که با هدف حذف کامل ساختار شغلی، به سازمان‌های مبتنی بر مهارت تبدیل می‌شوند. در این صورت، آیا شاهد خواهیم بود که برخی مشاغل از آینده ما ناپدید می شوند؟  خلاقیت و توسعه فردی و یادگیری متداوم و مادام العمر باعث می شود هیچ تکنولوژی و فناوری شغل شما را تهدید نکند. هوش مصنوعی مزایای زیادی برای افراد و سازمان‌ها به همراه خواهد داشت و خطرات آن قابل کنترل توسط انسان ها می باشد.

همه مشاغل با هوش مصنوعی از بین می رند؟ خیر، همه چیز تحت کنترل انسان است.

ز گهواره تا گور ، دانش بجوی – امروز معنای بسیار همه گیری پیدا کرده است.

 

منابع : فوربز، بیزنس اینسایدر و مجله انگلیسی مدیریت مردم

 

مشاهده بیشتر
 WordPress 24 Full-Service Digital Marketing Group
دکمه بازگشت به بالا